“BİLİM SAHNEDE” PROJESİ HAYATA GEÇİRİLİYOR
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Eğitim Fakültesi Okul Öncesi Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Erdinç Öcal´ın yürüttüğü ve Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) 4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları Destekleme Programı kapsamında desteklen ‘Bilim Sahnede´ isimli proje hayata geçiriliyor.
Tarih: 3.7.2018 07:22:07

 

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) 4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları Destekleme Programı kapsamında desteklen ve Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Eğitim Fakültesi Okul Öncesi Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Erdinç Öcal´ın yürüttüğü ‘Bilim Sahnede´ isimli proje ile bilim ve sanat sahnede buluşuyor. Muş Alparslan Üniversitesi Eğitim Fakültesi Okul Öncesi Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Erdinç Öcal, 11-22 Temmuz 2018 tarihleri arasında planlanan projenin yürütücülüğünü üstlendi. Dr. Öğr. Üyesi Öcal´ın hazırladığı Bilim Sahnede başlıklı projede, 11 gün boyunca 11 farklı bilim insanının hayatlarından önemli kesitlerin tiyatro ve drama uygulamalarıyla ele alınarak, Muş´ta öğrenim gören ortaokul öğrencilerinin bilime ve bilim insanlarına yönelik tutumlarının geliştirilmesi amaçlanıyor.

MŞÜ Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Erdinç Öcal, projenin amacı ve projenin kapsamıyla ilgili bir değerlendirmede bulunarak, projede öğrencilere; tiyatro ve bilimle sanatı bütünleştiren drama tekniklerinden oluşan çeşitli etkinlikler sunulacağını vurgulayarak, “Bu proje; ortaokul öğrencilerine bir merak duygularını ve öğrenme isteklerinin artmasına olanak tanıyacak tiyatro sanatı ve drama teknikleri ile farklı öğretim ortamları oluşturarak; bilime, bilimsel olaylara, bilimsel süreç becerilerine ve bilim insanlarına yönelik olumlu tutum geliştirmeleri, iki öğrencilere bizim bilim insanlarımızı ve buluşlarını da anlatmak ve yaşatmak amacıyla planlanmıştır” sözlerini kullandı.

Proje ile her gün farklı bir bilim insanı ve o bilim insanının buluşları ile ilgili etkinlikler yapılacağını söyleyen Öcal, “11-22 Temmuz 2018 tarihleri arasında planlanan proje kampında; öğrencilerin tiyatronun dalları ilefen konuları ve bilim insanlarının yaptıkları icatlar hakkında eğlenerek ve yaparak-yaşayarak bilgi edinmelerini sağlamanın yanında; fen bilimleri ve bilim insanlarına yönelik olumlu tutum kazanmaları sağlanacaktır. Projede öğrencilere; tiyatro ve bilimle sanatı bütünleştiren drama tekniklerinden oluşan çeşitli etkinlikler sunulacaktır. Her gün farklı bir bilim insanı ve o bilim insanının buluşları ile ilgili etkinlikler yapılacaktır. Proje kapsamında incelenecek ve öğrencilere tiyatronun alt dalları ile buluşları ve hayatlarından kesitler aktarılacak bilim insanları; Harizmi, Farabi, İbn-i Sina, Biruni, Ali Kuşçu, Akşemseddin, Marie Curie, Eratosthenes, Isaac Newton, Albert Einstein, Aziz Sancar olarak belirlenmiştir” ifadelerini kullandı.

“Katkı Sağlama Amaçlanmaktadır”

Proje kapsamında, öğrencilerin bilime, bilim insanlarına yönelik tutum, motivasyon ve akademik başarılarının artmasına katkı sağlamasının amaçlandığını söyleyen Öcal, “Bu projeyle Muş ilindeki ortaokullarda öğrenim gören 5.6.7.8. sınıf öğrencilerinin; proje süresince tiyatronun alt dallarıyla ve drama teknikleriyle gerçekleştirilecek olan etkileşimli sanatsal uygulamalar ile bilime ve bilim insanına yönelik tutum düzeylerini arttırma, etkinlikler süresince fen bilimlerinde sanatın kullanımına yönelik düşünce, tutum ve farkındalık düzeylerinde olumlu yönde bir artış sağlama, tiyatronun entegre edildiği bilimsel ortamların nasıl olması gerektiği hakkında bilgi ve tecrübe kazanmalarını sağlama, unutulmaya yüz tutmuş geleneksel tiyatro değerlerimizden Türk Gölge Oyununu (Karagöz-Hacivat) da etkileşimli olarak kullanarak bu doğrultuda öğrencilerin bilime, bilim insanlarına yönelik tutum, motivasyon ve akademik başarılarının da artmasına katkı sağlama amaçlanmaktadır. Aynı zamanda doğal bilim insanları olan çocuklar, fen eğitimi ile merak ve araştırma sonucunda yaparak yaşayarak aktif katılarak öğrenebilmektedirler. Bu merak ve araştırma çabaları ise çocukların ileriki yıllarda fen bilimlerine ilgileri için de bir temel oluşturmaktadır. Çocukların bu deneyimi eğlenceli şekilde yaşamalarını sağlayacak olan bir araç olarak tiyatro düşünülebilir. Fen bilimleri dersinin üniteleri incelendiğinde bilime katkıda bulunmuş insanların hayatlarına yer verildiği görülmektedir. Ancak programa göre bu bilim insanlarına derslerde ayrılan sürenin çok kısa olduğu, verilen bilginin ise bilim insanlarının yaşamlarına ait sadece bir kesiti içerdiği fark edilmiştir. Oysaki bilim insanlarını tanımak, bilimsel araştırma basamaklarını, bilimdeki gelişmeleri öğrenmek açısından önemlidir. Proje bu anlamda bilim insanlarının yaşamlarını tiyatronun etkili alt dallarıyla yaşatması ve hayali yolculuklar aracılığıyla çocukların bilim insanlarının hayatlarını yakından tanıyabilmeleri açısından önemlidir. Öğrenciler tiyatro sanatıyla elde ettikleri bilgileri karşılıklı olarak paylaşarak bilime ve bilim insanı gibi düşünmeye karşı bir farkındalık oluşturacaklardır” şeklinde konuştu.

“Bilim İnsanları ve Buluşlarına Yönelik Etkinlikler Gerçekleştirilecektir”

Proje çerçevesinde bilim insanları ve buluşlarına yönelik etkinlikler gerçekleştirileceğinin altını çizen Öcal, “Bütün bunlardan yola çıkılarak projede öğrencilerin kendilerini eğlenceli ve yaparak yaşayarak öğrenebilecekleri bir ortamda bulacakları tiyatro sanatının alt dallarıyla (Kısa Tiyatro Oyunu Canlandırmaları, Türk Gölge Oyunu Karagöz-Hacivat) ve drama teknikleriyle (Dramatizasyon, Doğaçlama, Rol Oynama, Yarım Kalmış Öykü) ile Harizmi, Farabi, İbn-i Sina, Biruni, Ali Kuşçu, Akşemseddin, Marie Curie, Eratosthenes, Isaac Newton, Albert Einstein, Aziz Sancar gibi bilim insanları ve buluşlarına yönelik etkinlikler gerçekleştirilecektir. Etkinlikler boyunca katılımcıların bilim insanlarının buluşları ve yaşamları ile ilgili oluşturulan senaryolarda aktif roller alarak önceki bilgileri ışığında sanatla beraber yeni öğrendiklerini zihinsel süzgeçlerinden geçirerek anlamlı hale getirmeleri sağlanacaktır. Bu sayede katılımcılar gündelik yaşam ve bilim ilişkisini kavrayacak ve zihinlerinde çeşitli sorular üreterek bu soruların cevaplarına sahnede oynayarak, dramatik süreçlere katılarak ya da karagöz-hacivat oynatarak, yaparak-yaşayarak ve sorgulayarak ulaşacaklardır. Projede somut yaşantı sonucu öğrenmeler gerçekleşecek, bilimin doğası daha iyi anlaşılacak ve bilim insanları ile bilimsel kavramların anlamlı öğrenilmesi sağlanacaktır. Ayrıca proje kapsamındaki aktif olarak işbirliği içerisinde çalışabilecekleri kısa tiyatro oyunu etkinliklerinde öğrencilerin bilim insanı rolüne girmeleriyle onların bilim insanlarına ve icatlarına karşı meraklarını arttırmak hedeflenmiştir. Proje sonucunda; bir öğrencilerin bilime, bilim insanlarına, bilimle sahne sanatlarının bütünleştirilmesine yönelik olumlu tutum geliştirmeleri, iki öğrencilerin merak duygularının, araştırma, sorgulama ve öğrenme isteklerinin artması, üç öğrencilerin sahne sanatları vasıtasıyla sanata yönelik farklı bakış açıları kazanmaları, dört projenin bundan sonra bilim ve bilim insanı ile ilgili yapılacak çalışmalara ışık tutarak alana önemli bir katkı sağlaması beklenmektedir. Bu proje tiyatro ile bilimi bütünleştirmeye, eğitim ve bilim alanında sanatı kullanmaya yönelik özgün bir projedir” diye konuştu.

 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
YIKILMADIK ÜZGÜNÜZ
YIKILMADIK ÜZGÜNÜZ
Diyarbakır´ın Kulp ilçesinde terör örgütü mensupları tarafından yola döşenen patlayıcının infilak ettirilmesi sonucu şehit olan Sinan Diger, tekbir ve salavatlar eşliğinde son yolculuğuna uğurlandı.
ÇOCUKLAR AKRANLARINA SIFIR ATIK PROJESİ EĞİTİMİ VERDİ
ÇOCUKLAR AKRANLARINA SIFIR ATIK PROJESİ EĞİTİMİ VERDİ
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler bakanlığı tarafından başlatılan "Sıfır Atık" Projesinin önemi anlatıldı.
YOLDAN GEÇENLERE AŞURE DAĞITTILDI
YOLDAN GEÇENLERE AŞURE DAĞITTILDI
Beşir Derneği Muş temsilciliği Muharrem ayının maneviyatını yaşatmak amacıyla aşure dağıtımında bulundu.
BUGÜN “TERÖRE LANET YÜRÜYÜŞÜ” YAPILACAK
BUGÜN “TERÖRE LANET YÜRÜYÜŞÜ” YAPILACAK
Muş Valiliği koordinasyonunda bugün “Teröre Lanet Yürüyüşü” yapılacak.
ŞEHİTLER KARANFİLLERLE ANILDI
ŞEHİTLER KARANFİLLERLE ANILDI
Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması´nın (FETÖ/PDY) darbe girişiminde şehit olan asker, polis ve siviller için Selcen Hatun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi "250 şehidimiz adına 250 karanfil" dağıttı.
İDARECİ VE ÖĞRETMENLERE SEMİNER VERİLDİ
İDARECİ VE ÖĞRETMENLERE SEMİNER VERİLDİ
Muş Milli Eğitim Müdürü Emin Engin tarafından idareci ve öğretmenlere "15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü" semineri verildi.
BAŞKAN AKTAŞ, SALDIRIYI KINADI
BAŞKAN AKTAŞ, SALDIRIYI KINADI
Anadolu Avrasya Gazi Şehit Aileleri Dernek Başkanı Gazi Emrullah Aktaş, Diyarbakır´ın Kulp ilçesinde işçileri taşıyan minibüse yönelik yapılan saldırıya yönelik açıklama yayınladı.
ATÖLYE BAŞVURULARI DEVAM EDİYOR
ATÖLYE BAŞVURULARI DEVAM EDİYOR
Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren Muş Gençlik Merkezinde ücretsiz açılacak olan Atölye başvuruları devam ediyor.
AHIR VE TANDIR EVİ KÜL OLDU
AHIR VE TANDIR EVİ KÜL OLDU
Muşun Varto ilçesinde meydana gelen yangında tandır evi ve ahır kullanılamaz hale geldi.
MUŞ MENDERESSPOR TUR İÇİN SAHAYA ÇIKACAK
MUŞ MENDERESSPOR TUR İÇİN SAHAYA ÇIKACAK
Ziraat Türkiye Kupasında 2. tur maçları bugün oynanacak Erzincanspor ve Muş Menderesspor maçları ile devam edecek.
AV KORUMA VE KONTROL FAALİYETLERİ ARTIRILDI
AV KORUMA VE KONTROL FAALİYETLERİ ARTIRILDI
Muş Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından av koruma ve kontrol çalışmaları aralıksız bir şekilde sürdürülüyor.
“SAĞLIKLI KOŞULLARDA SU DAĞITIMI YAPILACAK”
“SAĞLIKLI KOŞULLARDA SU DAĞITIMI YAPILACAK”
İnce inşaat çalışmaları devam eden su deposunu yerinde inceleyen Bulanık Belediyesi Eş Başkan Eylem Saruca, “Yalıtımı ve iç çalışmaları yapılan su deposunun tamamlanmasının ardından ilçe halkının hak ettiği sağlıklı koşullarda su dağıtımı yapılacak” dedi.
MÜDÜR ENGİN, BAŞKAN YAKTI´YI AĞIRLADI
MÜDÜR ENGİN, BAŞKAN YAKTI´YI AĞIRLADI
İl Milli Eğitim Müdürü Emin Engin, Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Muş İl Başkanı Rahmetullah Yaktı´yı makamında ağırladı.
KAYMAKAM GÜNEŞ, VATANDAŞLARLA BİR ARAYA GELDİ
KAYMAKAM GÜNEŞ, VATANDAŞLARLA BİR ARAYA GELDİ
Hasköy kaymakamı Murat Güneş, Dağdibi ve Eşmepınar köylerini ziyaret ederek vatandaşlarla bir araya geldi.
“İLÇE ADINA BÜYÜK BİR PROJEYİ HAYATA GEÇİRİYORUZ”
“İLÇE ADINA BÜYÜK BİR PROJEYİ HAYATA GEÇİRİYORUZ”
İlçe merkezinde devam eden altyapı çalışmalarının yoğunluk kazandığını ifade eden Bulanık Belediyesi Eş Başkan Eylem Saruca, “İlçe adına büyük bir projeyi hayata geçiriyoruz” dedi.
DESTEK ÇIĞ GİBİ BÜYÜYOR
DESTEK ÇIĞ GİBİ BÜYÜYOR
Diyarbakır ilinde Halkların Demokratik Partisi (HDP) İl Başkanlığı önünde oturma eylemi yapan annelere bir destekte Muş Kardeşlik Platformu´ndan geldi.
4 KİŞİ TUTUKLANDI
4 KİŞİ TUTUKLANDI
Polis ekiplerinin iki otomobilde yaptığı aramada 617 gram metamfetamin ele geçirilirken, gözaltına alınan 4 kişi tutuklandı.
KARADAN VE HAVADAN OPERASYON BAŞLATILDI
KARADAN VE HAVADAN OPERASYON BAŞLATILDI
Şenyayla bölgesi kırsalında güvenlik güçleri tarafından PKK´lı teröristlerin etkisiz hale getirilmesi için karadan ve havadan operasyon başlatıldı.
VALİ GÜNDÜZÖZ, KAYMAKAMLARI AĞIRLADI
VALİ GÜNDÜZÖZ, KAYMAKAMLARI AĞIRLADI
Son Mülki İdare Amirleri Kararnamesiyle Muş´a atanan kaymakamlar Muş Valisi Doç. Dr. İlker Gündüzöz´ü ziyaret ettiler.
ÇOCUKLAR İÇİN ORYANTASYON ETKİNLİĞİ YAPILDI
ÇOCUKLAR İÇİN ORYANTASYON ETKİNLİĞİ YAPILDI
Muş Balpeteği Anaokulu, 2019-2020 eğitim-öğretim yılının başlaması ile birlikte oryantasyon çalışmalarını başlattı.
ÖĞRETMENLERLE DEVAMLI İRTİBAT HALİNDE OLMALISINIZ
ÖĞRETMENLERLE DEVAMLI İRTİBAT HALİNDE OLMALISINIZ
Malazgirt İlçe Milli Eğitim Müdürü Vedat Kaya başkanlığında okul müdürleri toplantısı yapıldı.
İrtibat Hattımız

İRTİBAT HATTIMIZ:

0436 212 85 35

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ ÖZEL İDARESİ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
SAĞLIK BAKANLIĞI BAKAN YARDIMCILIKLARI İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
İÇİŞLERİ BAKANLIĞI EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜ MUŞ İL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
İHALE İLANI
İHALE İLANI
İHALE İLANI
İHALE İLANI
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ İL ÖZEL İDARESİ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MUŞ İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
SGK MUŞ İL MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MUŞ İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
İHALE İLANI MUŞ İL ÖZEL İDARESİ Muş Merkez Cevizlidere ve İnardı Köylerine Sanat Yapıları Yapımı İşi yapım işi 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir. İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıda
İHALE İLANI
İHALE İLANI
İHALE İLANI
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ İL ÖZEL İDARESİ
İHALE İLAN
İHALE İLAN
KADASTRO GÜNCELLEME ALANI İLANI
İHALE İLANI
İHALE İLANI
YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI MUŞ ALPARSLAN ÜNİVERSİTESİ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
GENÇLİK VE SPOR BAKANLIĞI MUŞ GENÇLİK VE SPOR İL MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ BELEDİYESİ FEN İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
GENÇLİK VE SPOR BAKANLIĞI MUŞ GENÇLİK VE SPOR İL MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI  MUŞ SOSYAL YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA VAKFI
İHALE İLANI MUŞ SOSYAL YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA VAKFI
Muş Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfımız Başkanlığına 1 Adet Araç Alımı alımı 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir. İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıda yer almaktadır:
İHALE İLANI
İHALE İLANI
YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI MUŞ ALPARSLAN ÜNİVERSİTESİ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
SAĞLIK BAKANLIĞI BAKAN YARDIMCILIKLARI İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ
Muş İl Gazetesi
20.04.2019
DOLAR
5.7227
EURO
6.3038
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:40 07:23 12:26 14:52 17:10 18:40
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Erlerle sohbet seni de erlere katar.

1922 Bandırma`nın kurtuluşu
1939 Ruslar`ın polonya`yı işgali
2006 Yarın akşam mübarek Beraat Kandili
2006 Havaların Soğumaya başlaması